Po projekcie zostały niezwykłe wspomnienia…

Siedemnastu uczniów naszej szkoły, w tym uczniów z pobliskich szkół całej gminy Uniejów, zakończyło zajęcia w projekcie realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „SPLĄTANI MIŁOŚCIĄ DO MUZYKI”. Realizacja zadania to efekt wspólnych, intensywnych działań mieszkańców trzech gmin: Uniejowa, Wartkowic oraz Zadzimia, na czele z ich włodarzami. Uczestnikami projektu byli utalentowani artystycznie uczniowie ze szkół podstawowych z Uniejowa, Wartkowic, Zadzimia, Kłódnej, Zygier, Wielenina, Wilamowa i Spycimierza.

Grupę 60 – osobową uzupełnili niepełnosprawni artyści korzystający ze wsparcia Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie w dwóch gmin: Wartkowic i Uniejowa. Warsztaty muzyczne trwały od maja do grudnia 2018 r. z przerwą wakacyjną. Niezwykle atrakcyjne były warsztaty z emisji głosu i autoprezentacji, które poprowadzili wyjątkowi artyści: Karolina Skrzyńska, Lidia i Marcin Pospieszalscy i Joanna Kołaczkowska.  W pierwszej, przedwakacyjnej części projektu pracowaliśmy z repertuarem Raz Dwa Trzy. Przy zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie usłyszeć było można wspaniałe kompozycje Adama Nowaka, Wojciecha Młynarskiego oraz Agnieszki Osieckiej w niezwykłych aranżacjach. Zakończeniem drugiej, powakacyjnej części warsztatów były dwa koncerty;
w Wartkowicach z zespołem „Arka Noego” i Zadzimiu z Dariuszem „Maleo” Malejonkiem, Janem Trebunia – Tutka (Trebunie Tutki), Mirosławem Kowalikiem (Raz Dwa Trzy) oraz fantastycznym perkusjonalistą Thomasem Celis Sanchez, a także Marcinem Zalesiem (gitara), Stanisławem Galicą – Kasecka (akordeon), Izabela Domańska – Kowalik (flet poprzeczny), Dominika Kowalik (saksofon), Paweł Kowalik (trąbka) oraz Weronika Strama – Galica (wokal). Koncerty w Uniejowie i Wartkowicach poprowadziła znana aktorka z serialu „Na Sygnale” Monika Mazur, natomiast w Zadzimiu Mariusz Owczarek – dziennikarz muzyczny Programu
III Polskiego Radia. Fakt, że na scenie, obok muzycznych gości, aktywnie uczestniczyli dzieci
i muzycy z gmin: Wartkowice, Zadzim i Uniejów spowodował duże zainteresowanie publiczności oraz ogromną radość i dumę wśród rodzin młodych artystów występujących we wszystkich trzech koncertach. Podczas warsztatów wokalno – instrumentalnych, prób generalnych oraz podczas koncertów Grupie Integracyjnej na instrumentach towarzyszyli lokalni instrumentaliści: Marcin Jaśkiewicz (gitara), Bartosz Wroniszewski (perkusja), Łukasz Mosiagin (gitara basowa), Maksymilian Milczarek (puzon), Maciej Janecki (instrument klawiszowy) oraz Mirosław Madajski (trąbka). Nauczyciele trzech gmin zaproszeni do projektu, prowadzili systematyczne zajęcia w swoich szkołach, a na wspólnych próbach, które prowadził Mirosław Madajski, wymieniali się doświadczeniami. Projekt ten zapadnie wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci. Dzieci miały możliwość zaobserwowania pracy artystów „od kuchni”. Podczas nabywania doświadczeń muzycznych oraz autoprezentacji, pomiędzy uczestnikami projektu zawiązało się wiele znajomości i przyjaźni. Po ostatnim koncercie można było zauważyć smutne pożegnania. Pozostała tylko nadzieja, że wkrótce Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni złoży propozycję nowego projektu.
   Składamy podziękowania koordynatorowi i wszystkim uczestnikom projektu za miłą

i owocną współpracę, za szczególną atmosferę, jaka panowała na próbach,
za wytrwałość, cierpliwość i wyrozumiałość.

Magdalena Derlacz