„O MATMO!”

To mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez zespół edukatorów z Centrum Nauki Kopernik z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.

W SP w Uniejowie mogliśmy przez dwa dni (18 - 19 marca) obserwować jak nasi uczniowie, pod czujnym okiem edukatorów z Warszawy, odkrywają piękno matematyki. Dla uczniów był to czas wspaniałej zabawy i nauki jednocześnie. Zwiedzającym wystawę bardzo podobał się spacer z funkcją, kiedy to pokonywana trasa jest wyświetlana na ekranie. Innym ciekawym eksponatem był ten związany z pojęciem skali, za pomocą którego można się zapoznać z różnicami w wyznaczaniu współrzędnych geograficznych na mapie i globusie. Ciekawość budziły też zagadki logiczne, budowanie łuku, układanie terakoty. Największym zaskoczeniem było zobaczenie, że twarz nie jest idealnie symetryczna. Uczniowie podkreślali, że matematyka na tej wystawie pokazana jest w interesujący sposób, a to budzi ich ciekawość. Niektórzy byli nawet zaskoczeni i stwierdzili, że taką matematykę mogą polubić. To było niewątpliwie niezapomniane doświadczenie edukacyjne.

Nadmieniamy, że nasi uczniowie oraz goście odwiedzający Uniejów wkrótce będą mogli korzystać z podobnych atrakcji naukowych, gdyż
w budynku tuż przy kładce nad rzeką Wartą w tzw. Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej w Uniejowie powstaje „SOWA”, czyli małe centrum nauki.

Agnieszka Kaczmarek

Więcej zdjęć w galerii