Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Dzień Języka Polskiego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi iż swój język mają” [Mikołaj Rej]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego klasa VIc (+ uczennica z VIb) przygotowała inscenizację pt. „Wizyta Mowy Ojczystej”.  Dla większości uczniów był to debiut sceniczny, ale jakże udany. Uczennice w roli modelek prezentowały ważne słowniki, inni uczniowie wygłaszali trudne językowo teksty. Była też inscenizacja „Detektyw Ameryka na tropie języka”, czyli poszukiwanie zaginionych znaków diakrytycznych (tak charakterystycznych dla naszego języka). A wszystko odbywało się pod czujnym okiem Mowy Ojczystej. Nie zabrakło też edukacyjnych piosenek: „Ucz się polskiego” czy „Magiczne słowa”, które przypomniały o kulturze języka, a przy wtórze gitar uczyliśmy się śpiewająco przypadków. Pamiętajmy, że „Umieć cudze języki jest chwała, ale najprostszym i najpiękniejszym  językiem świata jest zawsze język ojczysty.” Dlatego kl. IIIc piosenką przypomniała, że „Jesteśmy Polką i Polakiem…”

Gratuluję wszystkim młodym artystom ich umiejętności, zaangażowania i pokonywania własnych barier.
                                                                                                                              Agnieszka Kaczmarek

Zdjęcia arch. SP Uniejów