Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzisiaj 21 lutego 2024r. obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Zawsze i wszędzie warto znać, szanować język ojczysty, albowiem język pozwala znaleźć przestrzeń, w której spotykamy Polskę - Ojczyznę. Ponadto wzbogacamy słownictwo. Uczenie innych języka polskiego, to nasz patriotyczny obowiązek. Warto uczyć języka polskiego, ponieważ w ten sposób zaznacza się obecność Polski w świecie. Jesteśmy dumni, albowiem mowa polska jest wytworem wspaniałej, bogatej, tysiącletniej kultury.

Dlatego w naszej Szkole, w holu, od 19 lutego br. można podziwiać dwie wystawy „Przysłowia mądrością narodu”; „Łamańce językowe”. Brawa dla uczniów z klas: VIb, VIIb, VIIc , którzy pomysłowo wykonali prace. W ten sposób przypomnieli nam popularne przysłowia np. „Bazgrać jak kura pazurem.”, „Jest to cnota nad cnotami trzymać język za zębami.”, „Żyć z kimś jak pies z kotem.”, „Tyle, co kot napłakał.”, „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.”, "Szewc w dziurawych butach chodzi”  i zaprosili do gimnastyki języka np.

• Stół z powyłamywanymi nogami.
  • Jola lojalna, Jola nielojalna.
  • Człek człekokształtny i człek nieczłekokształtny.
  • To cóż, że ze Szwecji, to nic, że ze Szwecji.
  • W czasie suszy szosa sucha.
  • Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.
                     Wesołej zabawy z językiem polskim!
                     Agnieszka Krzesłowska, Agnieszka Pajor