Myślimy logicznie - działamy ekologicznie…

…to tytuł nowego projektu ekologicznego realizowanego w naszej szkole, którego głównym założeniem jest uwrażliwianie na problemy środowiska oraz motywowanie do działań proekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem działalności związanej z segregacją odpadów i ich recyklingiem.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 30 000zł. W 90 % dofinansowany jest on ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.  Pozostałe 10 % to wkład własny, który zapewnia organ prowadzący – Gmina Uniejów.
Pisanie projektu rozpoczęło się na początku roku kalendarzowego, wczesną wiosną złożono niezbędną dokumentację, a w wakacje otrzymaliśmy informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu dotacji.
W ramach realizacji projektu odbędą się m.in.
   - warsztaty stacjonarne dla wszystkich uczniów,
   - wycieczki tematyczne,
   - konkursy szkolne i gminne – plastyczny, plastyczno – techniczny, przyrodniczo – ekologiczny, literacki i fotograficzny,
   -  liczne działania ściśle związane z tematyką projektu - lekcje, pogadanki, happeningi, wystawy prac konkursowych.
Cały rok szkolny potrwa też zbiórka surowców wtórnych – plastikowych nakrętek, zużytych baterii, makulatury i puszek aluminiowych.

Realizacja projektu pozwoli na integrację całej społeczności szkolnej z rodzicami i środowiskiem lokalnym oraz umożliwi zrozumienie i traktowanie natury jako dobra, o które należy wspólnie dbać. Efekty naszych działań będą widoczne w postaci zmian postaw i wykształcenia nawyków proekologicznych.

Na stronie internetowej szkoły oraz na jej profilu na FB  na bieżąco będą  pojawiały się relacje z realizacji poszczególnych zadań.
Koordynatorkami projektu są panie: Agnieszka Kaczmarek, Małgorzata Rybak, Magdalena Tylki, Teresa Gadzinowska (przy współpracy z innymi nauczycielami, o czym przy realizacji poszczególnych zadań poinformujemy).

Odpadów jest coraz więcej, a miejsca na ich składowanie coraz mniej. Śmieci wyrzucone przez człowieka ulegają rozkładowi przez wiele lat. Tak długo jak mieszamy wszystkie odpady, nie możemy wykorzystać ich zasobów. Potrzebna jest zatem segregacja śmieci.
Dlatego jako szkoła myślimy logicznie i działamy ekologicznie Uśmiech

c.d.n.  T. Gadzinowska