Noc w szkole

Dnia (a właściwie i nocy) 25 stycznia 2019r r. dzieci z klas 1a i 1b wraz z wychowawcami spędzili noc w szkole. Za sypialnie posłużyły sale lekcyjne.
Obecność dzieci w szkole nie jest niczym zaskakującym, ale obecność dzieci w szkole w nocy to już coś osobliwego. Szkoła kojarzy się głównie z nauką i wynikającymi z niej obowiązkami. Okazuje się jednak, że przychodzenie do szkoły może być przyjemnością, a nawet radosnym przeżyciem.

Tak właśnie było 25 stycznia w związku z ideą spędzenia nocy kinowo – piżamowej w szkole. Zaopatrzeni w śpiwory i poduszki pierwszoklasiści przyszli do szkoły o godzinie 18.00, gdzie do godz. 8:00 dnia następnego spędzali wspólnie czas pod znakiem wielu atrakcji, wśród których znalazły się pokazy tańca i warsztaty taneczne pod kierunkiem Gościa Pauliny Stawickiej, uczennicy Technikum Ekonomicznego w Poddębicach, ale też gimnastyczki i tancerki z pasji. W ramach kolacji dzieci zjadły pizzę, a dzięki tablicy multimedialnej sala lekcyjna stała się salą kinową. Wreszcie, około północy wyczerpane mocą atrakcji dzieciaki ułożyły się do snu.
    Wszyscy świetnie się bawili. Dzieciaki miały okazję do uczenia się samodzielności, a spędzenie nocy w warunkach, które częściowo można by określić mianem „spartańskich” sprawiło, że niejedno dziecko poczuło się bardziej dorosłe i odpowiedzialne. Pierwszaki mogły poznać szkołę od mniej oficjalnej strony. Przechadzając się w domowych kapciach i piżamie po szkolnych korytarzach mogły poczuć dosłownie, że szkoła to drugi dom.
Noc w szkole jest formą programu wychowawczego – dzieci maja okazję lepiej się poznać, zintegrować i umocnić więzi. To także ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu w inny sposób, niż na co dzień. Inicjatywa pokazuje również, że nawet przy niewielkich nakładach środków można w sposób wartościowy, a jednocześnie przyjemny spędzić czas.

Tekst udostępniony dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Owczarek.