Biwak noworoczny

W biwaku Hufca ZHP Uniejów uczestniczyły gromady i drużyny z Łęczycy, Szadku, Zygier, Wilamowa, Wielenina i Uniejowa. Szkoła Podstawowa w Uniejowie zamieniła się w tym czasie w średniowieczny zamek. Pierwszego dnia po zameldowaniu i zakwaterowaniu drużyn odbyło się spotkanie
z Zespołem Tańca Dawnego „Dworzanie”, który zaprezentował tańce chłopskie i dworskie. Nie zabrakło również nauki kroków tańca dworskiego. Podczas zuchowego kominka, uczestnicy wysłuchali nietypowej gawędy „Jak Bolek stawał się dzielnym rycerzem”. W czasie jej wygłaszania gromady wybierały skarby ze skrzyni i tworzyły z nich tarczę, miecz i hełm.

W tym samym czasie harcerze mieli świecowisko z gawędą i piosenkami harcerskimi. Drugi dzień powitał nas zaprawą poranną, toaletą i śniadaniem. Poranne warsztaty na temat życia średniowiecznego rycerstwa przeprowadziła Prezes Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego „Dworzanie” – Elżbieta Bartnik. Obecna była również Akademia Rycerska. Przed południem gromady zuchowe przystąpiły do Turnieju Zuchowego, a starsi do Turnieju Harcerskiego. Po obiedzie każda grupa wiekowa przystąpiła do gry terenowej. Młodsi poszukiwali uprowadzonych dam dworu, a harcerze wykazywali się wiedzą i umiejętnościami na terenie miasta. Bogaty program w pełni zaspokoił potrzebę zabawy, ruchu, rozwoju sprawności fizycznej, ciekawość wiedzy historycznej. W toku realizacji programu zwrócono szczególną uwagę na podobny styl życia rycerstwa i harcerstwa – zbiór zasad i wartości. Zgodnie ze słowami Roberta Baden – Powella: Lista cnót wymaganych przez kodeks rycerski da się ująć w trzy naczelne punkty:

1. Rycerskie odniesienie się do bliźnich,
2. Karność wewnętrzna,