Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Żółte żonkile

Na ulicach Warszawy, dziś, można spotkać wolontariuszy i wolontariuszki, rozdających papierowe żonkile. Po raz dwunasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła, w tym roku, przyłączyła się do tej akcji. Uczestniczyły w niej klasy: Va, Vb, Vc, VIIa. W ramach zajęć obejrzeliśmy filmy, plakaty, poznaliśmy wspomnienia przedstawiające cierpienie narodu żydowskiego.

Wielu z uczestników, po raz pierwszy, spotkało się z takim bestialstwem i okrucieństwem wojny. Każdy, z pewnością, zapamięta krwawą datę 19 kwietnia 1943 roku, 81 lat temu, powstanie w warszawskim getcie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne, które stanowiło odpowiedź na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.
    Agnieszka Pajor