Procedury

ZE ŚWIELICY SZKOLNEJ
Szkoła Podstawowa im. Września 1939r. w Uniejowie
r. szk. 2022/2023

1. Opiekę nad dzieckiem w drodze do szkoły i z powrotem powinni sprawować rodzice (opiekunowie prawni lub upoważnione przez nich – na piśmie – osoby, zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo). Osoba, która może przejąć pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka musi mieć 18 lat, w innych przypadkach odpowiedzialność prawną ponoszą rodzice.

2. Dzieci przychodzą do świetlicy, do sali nr 005.

3. Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do świetlicy dzieci zdrowe.

4. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do świetlicy. Dzieci zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo wezwać rodzica/opiekuna prawnego w razie stwierdzenia symptomów choroby.

5. Dziecko przychodząc do świetlicy zapisuje się na listę obecności, tzn. podchodzi do biurka i podaje wychowawcy imię, nazwisko oraz klasę, do której chodzi.

6. Na początku roku szkolnego składają do sekretariatu pisemną deklarację (kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej), określającą osoby upoważnione do odbioru dziecka ze świetlicy.

7. Jednorazowe upoważnienie na odbiór dziecka ze świetlicy wystawia rodzic (opiekun prawny) i musi ono zawierać: imię, nazwisko, nr dowodu osobistego osoby odbierającej dziecko oraz czytelny podpis rodzica (opiekuna prawnego).

8. Gdy dziecko wychodzi ze świetlicy, zgłasza swoje wyjście do domu wychowawcy świetlicy.

9. Rodzice (opiekunowie prawni lub osoby upoważnione), zobowiązani są do poinformowania wychowawcy o odbiorze dziecka ze świetlicy lub z miejsca przebywania grupy świetlicowej np. boiska szkolnego, patio świetlicowego, korytarza szkolnego. Można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (opiekun prawny lub osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.

10. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

11. W przypadku nie odebrania dziecka przez rodziców (opiekuna prawnego lub osobę upoważnioną) ze świetlicy szkolnej do godziny 15:00 nauczyciel świetlicy:

a) skontaktuje się telefonicznie z rodzicami (prawnymi opiekunami);
b) zapewni bezpieczeństwo i opiekę dziecku;
c) po wyczerpaniu wszystkich dostępnych możliwości kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi lub osobami upoważnionymi do odbioru dziecka) zawiadamia policję;
d) wychowawca świetlicy sporządza notatkę na temat zdarzenia i podjętych działań.

12. Nauczyciel świetlicy lub inny pracownik szkoły nie może odprowadzać ucznia do domu.

13. Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy szkolnej nie może być pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.

14. W przypadku podejrzenia przez nauczyciela, że rodzic (opiekun prawny lub osoba upoważniona) zgłosił się po dziecko w stanie wskazującym na nietrzeźwość, wychowawca świetlicy:

a) niezwłocznie powiadamia kierownika świetlicy, pedagoga lub dyrektora szkoły;
b) nakazuje osobie nietrzeźwej opuścić teren szkoły;
c) wzywa do szkoły drugiego rodzica lub innego opiekuna dziecka;
d) jeżeli wezwanie innego opiekuna jest niemożliwe (a dodatkowo nietrzeźwa osoba odmawia opuszczenia budynku szkoły i żąda wydania dziecka), wychowawca wzywa policję.
e) nauczyciel świetlicy sporządza notatkę na temat zaistniałego zdarzenia i podjętych działań.

Opracowali:

Bartosik Tomasz