Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku

 • Kalendarium

  Piątek, 2020-11-27

  Imieniny: Franciszka, Kseni

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 750262
  • Do końca roku: 34 dni
  • Do wakacji: 210 dni

Imię szkoły

                                           Szkoła Podstawowa nosi imię Bohaterów Września 1939 roku.

     Dzięki niemu kształtuje się nasz stosunek do Ojczyzny. Pomysłodawcy imienia wiedzieli, że będzie ono na nas oddziaływało poprzez przypominanie dawnych wydarzeń, wspaniałych ludzi. Imię dostaje się raz, zmieniają się czasy, uczniowie a ono pozostaje.
Tak pozostają w pamięci dni Września 1939 roku, dowódcy,
żołnierze, bohaterskie matki, wspaniałe dzieci z butelkami z benzyną.
To ich ukazują pisarze, poeci w swych utworach przepełnionych miłością do Polski. Jesteśmy dumni z naszych przodków, z Rudych
i Alków. To oni, mimo młodego wieku, potrafili zrezygnować z sielankowego życia na rzecz walki z wrogiem. Zdecydowali się wejść
w świat bólu, cierpień, przerażającego huku bomb, walących się domów. Nieobcy był im widok palących się kościołów, bibliotek, zrytej ziemi, w którą wgrzebywali się bezbronni. Na nasze szczęście, znamy tę okrutną rzeczywistość tylko z opowiadań i literatury.
Mając świadomość tego, co przeżyli nasi rodacy, o których przypomina imię naszej szkoły, mamy dla nich podziw, szacunek.
Jesteśmy z nich dumni, oddajemy im cześć. Możemy brać przykład z ich szlachetności, odwagi, poświęcenia.
To oni uczą nas zapominać o sporach i waśniach,
uczą jednoczyć się w walce. Wielcy, choć często zwykli i prości. To oni uczą nas cenići szanować wolną Polskę.

    Nie zastanawiałam się nad problemem utraty wolności, nie przywiązywałam do niej tak wielkiej wagi jak dziś. Była ona dla mnie czymś normalnym, nie przeżyłam, nie doświadczyłam niewoli i niedoli.
Dopiero gdy ktoś zapytał mnie o imię mojej szkoły, zaczęłam głębiej zastanawiać się, co ono oznacza. Zaraz mi na myśl przyszły poznane wcześniej utwory. Dzięki nim wyobraziłam sobie ginącą Ojczyznę, ludzi oddających za Nią życie. Staram się o nich pamiętać.

Cieszę się, że moja szkoła nosi takie imię. Bohaterowie Września są ciągle w mej pamięci – Żywi, jakby nigdy nie zginęli.

 A. Jaśkiewicz

Artykuł z „ Żaczka”, gazetki SU (07.05.2002r., nr 7)

       Dzień 08 września 2007 roku, w którym obchodziliśmy 30. rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru,
był dniem niezwykłym. Akademię przeżywali z nami m.in. Pani Barbara Kochanowska (Łódzki Kurator Oświaty)
i Pan Władysław Piotrowski (Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu), a także Panowie: Józef Kaczmarek
(Burmistrz Miasta Uniejów), Piotr Polak (Starosta Poddębicki), Marek Jabłoński (Inspektor ds. Oświaty, Kultury i Sportu),
Janusz Kosmalski (Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie) i Radni Miasta, Ksiądz Prałat Stanisław Janik oraz Pani Urszula Urbaniak (Prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa) i wielu innych namienitych gości. Splendoru uroczystości dodała obecność członków Reprezentacyjnego Oddziału Konnego owarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich ( z Komendantem Andrzejem Walterem na czele). Po akademii wszyscy udaliśmy się na mszę św. w intencji Ojczyzny. Po niej na rynku odbył się
Apel Poległych, a pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku złożono wiązanki kwiatów.