SPOSOBY NA UNIKNIĘCIE PRZEMOCY

• Spróbuj ignorować to, co mówią sprawcy, udawaj, że cię to wcale nie obchodzi.
  • Nie pokazuj, że jesteś smutny lub zły.
  • Pamiętaj, że Twoje zdenerwowanie sprawia im satysfakcję i zachęca do dalszego atakowania.
  • Staraj się wyglądać na pewnego siebie - chodź wyprostowany (plecy proste, podniesiona głowa).
  • Możesz ćwiczyć taką postawę w domu, przed lustrem.
  • Pamiętaj, że sprawcy poszukują uczniów wyglądających na takich, którzy się przestraszą i nie obronią.
  • Ćwicz swój głos - odpowiadaj pewnym i mocnym głosem, postaraj się patrzeć sprawcom w oczy.
  • Często osoby w Twojej sytuacji mówią cicho i nieśmiało, a to może zachęcać sprawców do dalszego zaczepiania.
  • Jeśli ci dokuczają - najlepiej odejdź.
  • Nie przejmuj się, co o Tobie pomyślą.
  • Pamiętaj, im dłużej będziesz stał i słuchał, tym większą zabawę będą mieli sprawcy.
  • Miej przygotowaną odpowiedź, np.:
  • "To nie jest w porządku wyśmiewać się z kogoś",
  • "Możesz sobie mówić, co chcesz, mnie to nie obchodzi".
  • Powiedz krótko i stanowczo, że się nie zgadzasz na takie traktowanie, np.:
  • "Nie mów tak  do mnie",
  • "Nie zgadzam się",
  • "Nie nazywam się tak".
  • Spróbuj być dowcipny. Poczucie humoru jest często najlepszą "bronią" na agresję.
  • Jeśli potrafisz śmiać się w takiej sytuacji, sprawcy widzą, że się niczym nie przejmujesz.
  • Prawdopodobnie zostawią Cię wtedy w spokoju. Poćwicz takie odpowiedzi w domu.
  • Spróbuj zaskoczyć sprawców. Zrób coś, co zbije ich z tropu, zdziwi, np. udawaj, że nie dosłyszysz ("Co mówicie? Głośniej. Ale że co ja robię? Nic nie słyszę". itd.);
  • Upozoruj, że mdlejesz ("Chłopaki, kręci mi się w głowie od tego przezywania, chyba zemdleję".);
  • Może zmień temat ("Widzieliście nową wersję filmu ...?") itp.
  • Powiedz o tym swojemu przyjacielowi lub dobremu koledze/koleżance.
  • Będziesz czuł się o wiele lepiej, gdy podzielisz się swoim zmartwieniem.
  • Poproś o pomoc i radę. Czasem wystarczy wspólne spędzanie czasu na przerwach.
  • Sprawcy częściej atakują pojedynczych uczniów.
  • Poradź się rodziców lub kogoś bliskiego. Opowiedz im o swoim kłopocie. Dorośli mają różne, sprytne pomysły, jak rozwiązać taki problem. Warto skorzystać z ich wiedzy.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE: www.przemocwszkole.org.pl